5/5 - (1 vote)

Witrektomia – co to jest i kto może na niej skorzystać

Jeszcze całkiem niedawno problemy ze wzrokiem nie były powszechnie leczone. Większość chorych przyzwyczajała się do gorszego wzroku, traktując sytuację za oznakę starzenia. Dziś, na szczęście, takie myślenie jest już rzadkością. Pacjentom coraz częściej z pomocą przychodzi witrektomia. Co to jest? Kto powinien się nią zainteresować? Czy są jakieś przeciwwskazania? W naszym artykule dowiesz się wszystkiego.

Witrektomia, co to jest?

Witrektomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu ciała szklistego. Jest nim substancja przypominająca żel. Wypełnia przestrzeń między soczewką a siatkówką oka. Zabieg witrektomii często wykonuje się w celu leczenia różnych schorzeń. Bywa i tak, że wyspecjalizowany chirurg przy okazji zajmuje się innymi problemami, takimi jak tkanka bliznowata czy nieprawidłowości naczyń krwionośnych oka.

Witrektomia, co to jest, już wiemy. A co można dzięki niej uzyskać?  Cóż, wycięcie ciała szklistego może pomóc przywrócić wzrok. W większości przypadków jednak procedura zapobiega dalszej utracie tego zmysłu. Pomaga również poprawić ostrość widzenia, a nawet stan anatomiczny gałki ocznej. Przekonało się o tym wielu pacjentów. Witrektomia w Krakowie, na przykład, jest możliwa na ul. Pod Fortem. Szczegóły są dostępne na stronie www.okulista-morawski.pl.

Kto może wykonać witrektomię?

Chirurg-okulista, a konkretnie fachowiec wyspecjalizowany w chorobach siatkówki. W związku z tym taki lekarz czasami nazywany jest chirurgiem siatkówki. Ma za sobą zaawansowaną edukację w okulistyce i dodatkowe szkolenie skoncentrowane na leczeniu złożonych schorzeń związanych z siatkówką właśnie. Dotyczy to również obsługi stosownych instrumentów, jak i technik pozwalających na bezpieczne usunięcie żelu szklistego oraz wszelkie zabiegi towarzyszące.

Czy witrektomia boli?

Operacja witrektomii nie jest bolesna, ponieważ wykonuje się ją po znieczuleniu miejscowym lub całkowitym, co jest zależne od indywidualnych przypadków. Niemniej większość pacjentów podczas zabiegu odczuwa jedynie ucisk, a nie ból. Po zabiegu natomiast może wystąpić pewien dyskomfort lub łagodny ból, ale zwykle można sobie z nim poradzić za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. Rekonwalescencja przebiega różnie u poszczególnych osób. Niektórzy mogą odczuwać pewien dyskomfort przez cały dzień, podczas gdy inni wcale go nie odczują.

Komu zalecany jest zabieg?

Nie każde pogorszenie widzenia można wyleczyć witrektomią. Zabieg zalecany jest pacjentom w zależności od konkretnego rodzaju schorzenia. Głównie są to:

  • Odwarstwienie siatkówki. Kiedy jest odciągana od swojego normalnego położenia, witrektomia może pomóc w jej ponownym przytwierdzeniu.
  • Retinopatia cukrzycowa. Ciężkie przypadki cukrzycowej choroby oczu da się wyleczyć poprzez usunięcie krwi lub tkanki bliznowatej wpływającej na siatkówkę.
  • Krwotok do ciała szklistego. Jeśli występuje znaczne krwawienie w jamie ciała szklistego, które nie ustępuje samoistnie, konieczna może być witrektomia.
  • Endophthalmitis. Zapalenia wnętrza gałki ocznej może skończyć się całkowitą utratą wzroku. Procedura wykonania witrektomii zwykle temu zapobiega, jeśli jest przeprowadzona odpowiednio wcześnie.
  • Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Nadmiar materiału wypełniającego wnętrze gałki ocznej bywa dokuczliwy. To nierzadko przyczyna notorycznych bólów głowy. Zabieg witrektomii to prosty sposób na rozwiązanie problemu.

Jakie są przeciwwskazania do witrektomii?

Osoby szukające odpowiedzi na pytanie „witrektomia co to jest?” powinny poznać i przeciwwskazania do zabiegu. Mogą się różnić w zależności od indywidualnego stanu zdrowia i konkretnej sytuacji ze wzrokiem. Typowe przeciwwskazania obejmują aktywne infekcje oka, poważne choroby serca oraz niekontrolowaną cukrzycę. O to wszystko na pewno zapyta chirurg-okulista podczas wywiadu z pacjentem.